Agat Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir

Agat Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir | Elmas İş

Agat taşı hakkında merak ettiğiniz her detayı blog yazımızda bulabilirsiniz. Geçmişten günümüze mücevher ve takı yapımında yoğun olarak tercih edilen göz alıcı agat taşı ile sizde şıklığınıza şıklık katarken göz kamaştırıcı bir stile de sahip olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Gelin bu yazımızda agat taşı nasıl anlaşılır, agat taşı faydaları nelerdir ve özellikleri nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Agat Taşı Nedir?

Agat taşı diğer adıyla akik taşı doğa da farklı hallerde bulunan ve oldukça fazla çeşitliliğe sahip olan doğal taşlardan biridir. Bu doğada kırmızı, gri, mavi, beyaz, yeşil ve kahverengi renklerde bulunmaktadır. Akik taşı ayrıca “Ölümsüz Taş” ya da “Yemen Taşı” olarak adlandırılır.

 
Agat Doğada Nasıl Bulunur?

Agat taşı ağırlıklı olarak her yerde bulunan bir taştır. Deniz kıyılarında, su kaynaklarında ve çöl çevrelerinde sıkça bulunmaktadır. Bu taşın Türkiye’de en yoğun olduğu bölge ise Karadeniz bölgesidir.

Yeraltı magmalarında doğal süreçler neticesinde agat taşı meydana gelmektedir. Magmaların sıkışması ve yapılarda kalıntı bırakması bu taşın oluşma sürecini başlatmaktadır.

Agat Taşı Faydaları Nelerdir?

Agat taşı faydaları da her doğal taşta olduğu gibi bir hayli dikkat çekmektedir. Göz kamaştıran güzelliklerinin yanı sıra günümüz kadın ve erkekleri tarafından sağladığı faydalar sebebiyle yoğun olarak tercih edilen agat taşı ile yapılan aksesuarlar ı sizlerde tercih edebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Agat taşının insan sağlığına psikolojik ve duygusal olarak sağlamış olduğu yararlar nelerdir diye merak ediyorsanız aşağıda agat taşı faydaları maddeler halinde detaylı olarak verilmiştir:

 • Kalp rahatsızlıklarını engeller.
 • Kişiyi ruhsal açıdan korur.
 • Strese karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kişiyi sosyalleştirici etkisi vardır.
 • Ağrıları azaltır.
 • İnsanı negatif enerjiden kurtarır.
 • Taşıyan kişiyi tehlikelere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Bedeni güçlendirici etkisi vardır.
 • Kendini ifade etmekte zorlananlara iyi gelir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.
 • Taşıyan kişiyi olumsuzluklardan koruma etkisi vardır.
 • Nazara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • İnsana mutluluk ve iyilik hissi verir.
 • Mide ve bağırsak sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Kemik ve diş yapısının güçlenmesini sağlar.
 • Uykusuzluğa ve karabasana iyi gelir.
 • Korkaklığa karşı iyi gelir.
 • Gerçeklerin farkına varılmasını sağlar.
 • Akıl ve mantık gücünün gelişmesini sağlar.
 • Damarları koruyucu etkisi vardır.
 • Bedenin gerginliğini alarak kişiye rahatlık verir.
 • Hamilelik sürecinde anne ve bebek için koruyucu etkisi vardır.
 • Kişinin çevreyle uyumunu artırır.

Agat Taşı Nasıl Anlaşılır?

Agat taşı nasıl anlaşılır ve agat taşı faydaları nelerdir tüm sorularınızın cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz. Doğal taşlar kadın ve erkekler tarafından son yıllarda güzelliklerin yanı sıra faydaları nedeni ile de yoğun ilgi gören aksesuarlar arasındadır.

Piyasada bu taşların orijinallerini bulmak kimi zaman oldukça zor olabilmektedir. Sahte olanları gerçekleri ile birebir olduğu için ayırt etmek kimi zaman zor olabilmektedir. Fakat bu yazımızda sizlere ileteceğimiz kolay ve bir o kadar da basit olan yöntemler ile orijinal ve sahte taşları kolayca ayırt edebilirsiniz.
Agat taşı ele alındığında aslında kendini belli eden bir taştır. Ancak işin ehli olmayan birinin ilk bakışta anlaması biraz zor olabilmektedir. Size önereceğimiz yöntemleri tercih ederek taşların orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu ayırt edebilirsiniz.

Sahte taşlar ile ilgili olarak yapılan işlemlerin başında boyama işlemleri gelmektedir. Birçok taş orijinal rengine boyanarak piyasaya sürülmektedir. Ancak burada püf nokta taşın dış renginin benzetilmeye çalışıldığı taşa, orijinal iç renginin ise kendi doğal renginde olmasıdır.

Genel olarak taşların orijinal olup olmadığını ilk bakışta anlayamazsanız küçük bir kısmını kırmanızı öneririz. Satın alacağınız taşın ufak bir kısmını kırarak iç ve dış renk uyumunu kontrol edebilirsiniz. İç ve dış renkleri aynı ise bu taşı orijinal olarak kabul edebilirsiniz.

Bu işlemi yapmadan önce kolayca deneyebileceğiniz bir başka yöntemde ısıtma yöntemidir. Kalitesiz olan sahte taşları genellikle orijinal taş renginde boyanmaktadır. Ancak preslenme olmadığı için yalnızca dış yüzeyi boyanmaktadır. Bu taşları çakmak kullanarak ısıttığınız takdirde üzerinde yer alan boyanın yanarak yok olduğunu ve sahte taşın kendi renginin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Isıtma yönteminde yoğun ısı kullanmamanızı öneririz. Çünkü çok yükse sıcaklık uygulaması gerçek olan ametist gibi orijinal taşların renk değiştirmesine neden olabilmektedir.

Anlatmış olduğumuz yöntemleri deneyip taşlarınızın iç ve dış bölümlerinin aynı renkte olduğunu görürseniz elinizdeki taşın orijinal taş olduğuna emin olabilirsiniz. 

Size önermiş olduğumuz yöntemler sayesinde taşların gerçek mi yoksa imitasyon taş mı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Beğeni ile satın almış olduğunuz agat taşlı aksesuarların gerçek olup olmadığını garanti altına almak amacıyla bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden ya da sitelerden satın almanızı tavsiye ederiz.

Şık ve gösterişli agat taşlı aksesuar tasarımlarını Elmas İş gümüş tasarım atölyesinde gönül ferahlığı içinde satın alabilirsiniz. Her bir ürünümüz ömür boyu bakım ve onarım garantisi altındadır. Bu sayede aksesuarlarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Agat Taşı Kolye Faydaları

Agat taşı kolye faydalarına bakacak olursak bir hayli dikkat çeken faydalarının olduğunu görürüz. Özellikler ruhsal açıdan insan sağlığını koruyan ve nazara karşı koruyucu etkisi olan agat taşının kullanıldığı kolyeler ile sizde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Agat taşlı gümüş kolyeler ile sizde pek çok faydadan yararlanabilirken ayrıca şıklığınıza da şıklık katabilirsiniz.

Agat Taşı Yüzük Faydaları

Günümüz bey ve bayanları için aksesuar tasarımları oldukça önemli hatta olmazsa olmazlardan biridir. Son yıllarda özellikle doğal taşlı tasarımlar daha da çok ilgi görmektedir. Agat taşlı yüzük modelleri de bu nedenle favori aksesuarların başında gelmektedir.

Uykusuzluğa ve karabasana karşı koruyucu etkisi ile dikkat çeken agat taşının kullanıldığı gümüş yüzükleri tercihe ederek ayrıca stil sahibi olduğunuzu çevrenize yansıtabilirsiniz.


Agat Taşları Renkleri ve Anlamları

Agat taşı doğada birçok renkte bulunmaktadır. Özellikle bu taşlarda en sık karşılaşılan renk kahve tonları ve koyu kırmızı tonlarıdır. Bunun yanı sıra beyaz, yeşil, turuncu ve siyah gibi farklı renklerde de karşımıza çıkmaktadır.

Agat taşı on yıl öncesine kadar İslam coğrafyasında yer alan ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktaydı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in akik taşından yapılmış olan bir yüzük kullandığı hadis ve sünnet kaynaklarında rivayet edilmektedir.

Bunun yanı sıra agat taşının şifa kaynağı olduğuna dair pek çok hadis de günümüzde bilinmektedir.  Ayrıca agat taşları günümüzde yalnızca İslam ülkelerinde değil Avrupa ülkelerinde de anlam ve önemi bulunmaktadır.

Agat Taşı Özellikleri ve Faydaları

Bu taş kuvars taş grubuna ait olan bir taştır. Tamamen doğal süreçlerden geçerek meydana gelmektedir. Agat taşı saydam ve yarı saydam bir yapıya sahiptir. Her daim canlı ve parlak bir görünüme sahip olan bu taş kolye, yüzük ve tespih yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Saymakla bitmeyen faydaları ile de meraklıları tarafından tercih edilen agat taşlı aksesuarlar her dönem popülerliğini devam ettirmektedir. Cilt hastalıklarına ve tansiyona karşı iyileştirici etkileri olan bu taşı sizde aksesuarlarınızda kullanarak fayda sağlayabilirsiniz.

Agat Taşının Özellikleri Nelerdir?

Agat taşı oldukça sert bir taştır. Sertlik derecesi 6,5-7 arasındadır. Özgül ağırlığı ise 2,57-2,65’dir.Bu taş kuvars grubu taşıdır. Güçlü bir taş olması nedeni ile terapi seanslarında da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bu taş oldukça şifalı bir taştır. Strese ve ruhsal olarak kişilere oldukça faydalıdır. Agat taşı boğa burcuna ait olan bir taştır.

Agat Taşı Özellikleri

Agat taşı özellikleri başında kalsedon kuvarsının bir cinsi olması gelmektedir. Ana bileşeni SİO2’dir. Akik taşı ilk kez neolitik çağda keşfedilmiştir. Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen bu taşı tercih ederek sizde saymakla bitmeyen faydalarından yararlanabilirsiniz.
Agat taşı faydaları ve özellikleri nelerdir. Agat taşı ile ilgili bir şey satın alırken nelere dikkat etmek gerekir. Hepsi Elmas İş BLOG'da.

Yorum Yap