Gümüş Kararır mı? Kararır ise Nasıl Temizlenir? (2020)

Gümüş kararır mı sorusunun cevabını hepimiz elbette biliyoruzdur. Evet gerçek bir gümüşün kararması oldukça doğal bir durumdur.

Severek ve beğenerek satın aldığımız gümüş aksesuarlarımız gün geçtikçe ya da durduğu yerde kararmaya başlar.

İlk aldığımız da ışıl ışıl parlayıp bizi kendine hayran bırakan gümüş takılar bir zaman sonra kararıp ilk halinden eser kalmayacak bir hale gelmektedir.

Peki gümüş kararmasına ne iyi gelir? Gümüşün kararması nasıl geçer? Sorularının her birinin yanıtını bu yazımızda sizler için derledik.

Gelin hep beraber bu soruların cevaplarına bakalım ve gümüş kararmasına ne iyi gelir öğrenelim.

Gümüş Kararır Mı?

Gümüş kararır mı? Elbette gerçek bir gümüş zamanla kararma yapmaktadır. Bilindiği üzere altından sonra takı yapımında en çok kullanılan madenlerin başında gümüş gelmektedir.

Gümüş takı sahibi olan herkeste iyi bilir ki ilk aldığınızda göz kamaştıran gümüşler zamanla kararmaya ve koyu bir renk almaya başlar.

Gümüş kararması takıların ilk halinden eser kalmamasına sebebiyet vermektedir. Peki gümüş kararması niye olur gelin hep beraber bu sorunun yanıtına bakalım.

Takı yapımında altından sonra en yoğun kullanılan gümüş, doğadan bin ayar olarak çıkarılmaktadır. Çıkartıldığı bu haliyle gümüşün işlenmesi ve ona şekil verilmesi oldukça zordur.

Bu sebeple işlenmesini kolaylaştırmak ve tasarlanmasını daha kolay hale gelmesini sağlayabilmek için gümüş, bakır ve alloy gibi maddeler ile karıştırılmaktadır.

Bu maddeler de gümüşün kararma sebebidir aslında. Gümüşün kolay işlenebilmesi için kullanılan maddeler nedeni ile gümüş kararması meydana gelmektedir.

Gümüş yapısından dolayı kararmaya müsait bir madendir. Gümüş kararım mı sorusunun cevabı da havada bulunan kükürt, sülfürik ve hidrojendir aslında.

Kükürt dünyada bol oranda bulunmaktadır. Gümüşün de kükürde karşı zafı vardır ve en hafif bir kükürt kokusunda bile gümüş kararmaya başlamaktadır.

Gümüşün işlenmesini kolaylaştırmak adına kullanılan madenlerin ardından 925 ayar gümüş meydana gelmektedir. Gümüşün ışığı iyi yansıtması ve gösterişli olması kişilerin her daim ilgisini çekmiştir.

Bu sebeple takı yapımında da yoğun olarak tercih edilen gümüş aksesuarlar güzellikleri ile vitrinlerdeki yerini almaktadır.

Gümüş Kolye Kararması Nasıl Temizlenir?

Gümüş kolye kararması nasıl temizlenir sorusuna birçok yöntem ile çare bulabilirsiniz. Takı tercihleri başında gelen kolyeler de yoğun olarak kullanılan aksesuarların başında gelmektedir.

Birçok dış etkende kolyelerin kararmasına ve hoş olmayan bir görüntü almasına sebebiyet vermektedir.

Severek aldığınız takılarınızı uzun ömürlü kullanmak ve ışıl ışıl parlamasını sağlamak için belli aralıklar ile bakımının yapılması oldukça önemlidir.

Kolayca uygulayabileceğiniz pratik yöntemler ile gümüş takılarınızı ilk gün ki gibi muhteşem görüntülerine kavuşturabilirsiniz.
Gümüş Kararmasına Ne İyi Gelir?

Gümüş gösterişli halleri ile altından sonra gelen ve dikkat çeken aksesuarların yapımında kullanılan madenler arasında her daim ilk sıralarda yerini almaktadır.

Teknolojinin de hızla ilerlemesi ve kullanılan malzemelerin kalitesinin artması ile muhteşem takı tasarımları yapılmakta uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Gümüş takıları da uzun süre kullanmak için kararmalarını önlemek büyük önem taşımaktadır. Gümüş kararmasına iyi gelen birçok yöntem vardır. Anlatacağımız bu yöntemler ile gümüşlerinizi her daim ışıl ışıl kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Gümüş Kararması Nasıl Temizlenir?

Gümüş kararması nasıl geçer sorununun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kararmaya yok etmek adına gümüşlerinize uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile göz kamaştıran aksesuarlarını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gümüş kolye kararması ve gümüş yüzük kararması için uygulayabileceğiniz yöntemler ile gümüşlerinizi parlatmak artık çok kolay.

Parlatmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem diş macunu ile temizlemek olacaktır.

İlk bakışta bu yöntem size biraz tuaf gelse de uyguladığınız zaman etkili bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

Uygulama da öncelikle gümüşünüze bir bez ya da peçete yardımı ile diş macununu sürmelisiniz.

Sürme işlemi tamamladıktan sonra diş macunu sürülmüş gümüşlerinizi su dolu bir kase içine koyup yarım saat bekletmelisiniz.

Süre dolduktan sonra kasenin içinden çıkarttığınız gümüşleri suyun altında iyice durulamalı ve sonrasında kurutmalısınız. İşlem bitiminde gümüş takılarınızın ilk gün ki gibi ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

Parlatma yönetimi olarak diğer bir işlemde sirke yöntemidir. Bilindiği üzere sirke dezenfekte için evimizde de kullandığımız ürünlerin başında gelmektedir.

Bir kabın içine iki yemek kaşığı sirkeyi koyunuz. Arkasından bir miktar su ve iki yemek kaşığı kabartma tozunu ilave ediniz. Parlatmak istediğiniz gümüş takılarınızı hazırladığınız bu suyun içine koyup yarım saat bekletiniz. Sonrasında takılarınızı çıkarın ve suyun altında durulayınız. Göreceksiniz gümüş takılarınız eskisinden daha parlak bir hal alacaktır. Eğer gümüş aksesuarlarınız bir kabın içine sığmayacak ebatta ise sirkeli bez yardımı ile de takılarınızı silebilir ve parlatabilirsiniz.

Kararan gümüş parlatma işlemi olan diğer bir yöntemde tuz ve limon uygulamasıdır. Güçlü bir etkiye sahip olan limon takıları parlatma konusunda oldukça etkilidir.

Küçük bir kasenin içine iki yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı tuz ekleyiniz. Sonrasında kase içine su ilave ediniz. Hazırlamış olduğunuz karışımın içine gümüş takılarınızı koyup bekletiniz.

Yarım saat geçtikten sonra takılarınızı sudan çıkartıp su altında durulayınız ve sonrasında bir bez yardımı ile kurulayınız. Göreceksiniz gümüşleriniz pırıl pırıl olacaktır.

Gördüğünüz gibi gümüş kararması nasıl geçer sorusuna birçok yöntemden bahsederek sizlerin beğenisine sunduk. Bu yöntemler ile gümüş kararması nasıl temizlenir sorusuna cevap vermiş olduk.

Kolayca yapabileceğiniz bu işlemler ile gümüş kolye ve gümüş yüzük kararması sorunlarına çözüm bulabilir ve gümüş aksesuarlarınızı şık bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gümüşün Kararması Fiziksel Mi Kimyasal Mı?

Gümüşün kararması fiziksel mi kimyasal mı sorusu her daim merak edilen bir soru olmuştur.

Gelin hep beraber gümüşün kararması kimyasal mı yoksa fiziksel mi sorusunun cevabını öğrenelim.

Öncelikle kimyasal ve fiziksel değişimin ne olduğunun iyi bilinmesi gerekmektedir. Maddelerin birbiri ile etkileşerek başka bir maddeye dönüşmesine kimyasal olay denilmektedir.

Kimyasal olaylarda birleşmeden dolayı yeni ürünler meydana geldiği için kullanılan maddelerin özellikleri kaybolmaktadır.

Kimyasal olaylara aşağıdaki örnekleri verebiliriz:

 • Gümüşün kararması
 • Kömürün yanması
 • Yemeğin bozulması
 • Etin haşlanması
 • Kağıdın yanması
 • Kibritin yakılması
 • Saçın boyanması
 • Yaprakların sararması
 • Alkolün yanması
 • Soğanı yağda kızartmak
 • Hamurun mayalanması
 • Sütten peynir ve yoğurt yapılması

Görüldüğü üzere kimyasal değişimlere pek çok örnek verilebilmektedir. Gümüşün kararması kimyasal mı sorusuna da bu örneklerle cevap vermiş olmaktayız.

Peki fiziksel değişim nedir? Fiziksel değişimde maddelerin yapısında herhangi bir değişiklik olmadan sadece hal, şekil ve dış görünüşlerinde meydana gelen değişimleri örnek verebiliriz.

Aşağıda paylaştığımız maddeler fiziksel değişime örnek olabilecek durumlardır:

 • Kağıdın yırtılması
 • Buzun erimesi
 • Havucun rendelenmesi
 • Camın buğulanması
 • Tebeşirin toz haline getirilmesi
 • Suyun donması
 • Bakırdan tencere yapılması
 • Çaydanlıktaki suyun buharlaşması
 • Yoğurttan ayran yapılması
 • Küp şekerin ezilerek toz şeker haline getirilmesi
 • Odunun kırılması
 • Altından bilezik yapılması
 • Camın kırılması

Gümüş Suda Kararır Mı?

Gümüş suda kararır mı sorusu da merak edilen sorulardan biridir. Beğeni ile satın aldığınız ve kullandığınız gümüş tasarımların uzun ömürlü olması için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır.

Özellikle gümüş aksesuarlarınızı kimyasallardan uzak tutmanız sizin faydanıza olacaktır. Gümüşün kararmasına sebep olan en büyük etkenlerden biri severek kullandığımız parfümler gelmektedir.

Parfümlerin içerisinde bulunan alkol ve diğer kimyasallar gümüşün kararmasına sebebiyet vermektedir.

Yaz aylarında da sıcaklar sebebi ile vücutta oluşan ter bezlerinin salgıladığı tuz nedeni ile taktığınız takılarda da kararma meydana gelebilmektedir.

Suda gümüşün kararmasına neden olan faktörlerden biridir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için denize girdiğiniz zamanlarda gümüş takılarınızı çıkarmanız takılarınız ve sizin yararınıza olacaktır.

Yazımızda da anlattığımız üzere yapısı gereği işlenmesini kolaylaştırmak ve kolay şekil alabilmesini sağlamak adına gümüş pek çok madde ile birleştirilmektedir.

Bu durumda gümüş kararır mı sorusunun cevabını vermektedir aslında. Değişik maddeler ile karıştırılan gümüş tabi ki kararma yapmaktadır.

Ancak bahsetmiş olduğumuz yöntemleri kullanarak kararan aksesuarlarınızı ilk gün ki gibi parlatabilir ve gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Takılarınızın ömrünü uzatmak ve parlaklığını korumakta tabi ki sizin elinizde. Yazımızda da bahsetmiş olduğumuz kullanım detaylarına dikkat ettiğiniz takdir de aksesuarlarınızın ışıldayan ve göz kamaştıran hallerini uzun süre ile sabitleyebilirsiniz.

Özel günlerde kendiniz ve sevdikleriniz için güzel hediyelerden biri olan gümüş tasarımlar Elmas İş gümüş tasarım atölyesinde sizleri beklemekte.

Birbirinden şık ve usta eller tarafından hazırlanıp üretilen gümüş takılar ile girdiğiniz ortamlarda dikkatleri üzerinize çekmek artık çok kolay.

%100 müşteri memnuniyetini ön planda tutan Elmas İş gümüş tasarım atölyesi aksesuarlarının her biri ömür boyu bakım ve onarım garantisi kapsamındadır.

Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo imkanı ile de istediğiniz ürüne hızlıca ulaşabilirsiniz.

En şık ve özel tasarımlar için sayfamızı incelemenizi öneririz.

Elmas İş her anınızda iz bırakır…

Yorum Yap